Úvodní strana Aktuality Pavel Chán: Stále se učíme věci za pochodu

Pavel Chán: Stále se učíme věci za pochodu

Dvaačtyřicetiletý fotbalista a funkcionář SK Pečice Pavel Chán vstoupil v roce 2021 do vod velkého fotbalu. Na jaře se stal předsedou Okresního fotbalového svazu Příbram a později také členem Výkonného výboru Středočeského krajského fotbalového svazu.

Zajímá se hlavně o finance a provoz. Ne nadarmo se stal také předsedou Ekonomické komise Fotbalové asociace ČR. „Jsme poradním orgánem VV FAČR, právě jsme začali práci na rozpočtu, která nebude jednoduchá,“ usmíval se Pavel Chán, civilním zaměstnáním výkonný ředitel společnosti Mesit Air.

Pavle, kdyby vám před rokem 2021 někdo řekl, že se stanete předsedou OFS Příbram a členem Výkonného výboru SKFS, co by vám problesklo hlavou?

Že se zbláznil. (smích)

Kdy u vás začaly převládat myšlenky, že se stanete vůdčí osobností v okresním i krajském fotbale?

Těsně před Vánoci 2020 za mnou byl Tonda Barák, zda bych nechtěl dělat předsedu OFS. Nikdy jsem nad tím nepřemýšlel. Na konci roku 2020 jsem vnímal mediální války mezi Fevolucí a tehdejší fotbalovou „vládní“ garniturou, kterou v našem případě zastupoval hlavně pan Liba. Mně osobně se tyto mediální výlevy nelíbily. Fotbalovou funkcionařinu jsem chtěl dělat vždy za jediným účelem, abych pomáhal fotbalu jako sportu. Věci okolo mě nezajímaly.

Co vás tedy přimělo kandidovat za Fevoluci?

O Fevoluci jsem tehdy příliš nevěděl. Řekl jsem Tondovi Barákovi, za jakých podmínek bych chtěl OFS vést a on mi sdělil, že to jsou vše principy Fevoluce. Následně jsem šel na první porady do Holešovic a začali jsme s dalšími kandidáty do VV OFS komunikovat s kluby v okrese. Vždy mi šlo o otevřenost fotbalu. I na valných hromadách jsem byl v tomto směru aktivní a burcoval lidi, aby šli kandidovat. Rozhodl jsem se tedy, že dám lidem možnost volby. Buď vyberou dosavadního předsedu nebo mě. Přiznám se, že jsem tomu zprvu moc nevěřil. Šance jsem si nedával. Přitom s bývalým předsedou jsem měl, a věřím, že stále mám dobré vztahy. Nikdy jsem se nechtěl škatulkovat.

Stal jste se předsedou OFS Příbram. Podařilo se vám naplnit vše, co jste od zvolení do funkce očekával?

Snažíme se. Myslím si, že ano. Něco by ještě mohlo být lepší. Kluby najdou na úřední desce cokoliv. Nic neskrýváme. Slíbili jsme práci s mládeží a podporu rozhodčích. To vše momentálně naplňujeme. Zachovali jsme startovné zdarma, které se u nás na OFS už několik let neplatí, protože hospodaříme tak, že se bez startovného obejdeme. Jako okres podporujeme materiálně začínající rozhodčí.  Poté, co absolvujete školení, dostanete průkaz, píšťalku i dres a můžete jít pískat. Hned na jaře a počátkem léta 2021 jsme organizovali stovky dětských zápasů formou malého fotbalu. Přitom jsme vybírali na Moravu zasaženou tornádem. U nás navíc nešlo o razantní změnu. Nechtěli jsme se úplně lišit od práce předchozího výkonného výboru. V předvolební době to hrotila jen některá individua. Většinou bývalí rozhodčí. Řekl bych, že co jsme slíbili, tak postupně plníme. Některé kroky stále realizujeme. Třeba měníme stanovy a v únoru nás čeká valná hromada.

Ne všichni vás znají. Fotbalově figurujete v Pečicích, které hrají III. třídu. Jakou tam máte funkci?

Jsem sekretářem klubu. Hrajeme třetí třídu, což beru jako jednu z mých výhod – nikdy jsem nebyl vázaný na žádný větší klub. Pořád jsem hrál pralesní ligu a díky tomu koukám na fotbal jinak. Nemám žádné osobní či klubové zájmy. Nezajímá mě konkrétní klub v kraji nebo výš, protože stále hraji třetí třídu.

Pořád jste aktivním fotbalistou?

Ano. Vždy jsem chytal, ale k nám přestoupil dobrý a mladý gólman z Mladoboleslavska, tak jsem se začal ochomýtat v útoku. Jsem spíše dřevák, který nebyl políben talentem. Fotbal mě ale vždycky bavil. (usmíval se)

Stal jste se také člen Výkonného výboru SKFS. Jaký byl rok 2021 z hlediska Středočeského krajského fotbalového svazu? Bylo nastavení chodu náročnější než třeba v Příbrami?

Určitě. Pro mě to byla, a stále je, novinka. Pořád si myslím, že chod kraje nastavujeme. Hotovo není. Nemyslím to kriticky, ale všichni jsme byli neskutečně hozeni do hluboké vody a sami cítíme, že to ještě není ono. Učíme se některé věci za pochodu. Na některých věcech potřebujeme zamakat. V dobré vůli jsme se snažili něco zlepšit a naopak se nám situace zkomplikovala, viz. Sdružené týmy mládeže. Každopádně klobouk dolů před všemi členy současného VV SKFS a členy pracovních komisí. Vidím, že všichni jedou nadoraz.  

V rámci SKFS máte v gesci ekonomiku. V jaké finanční kondici je krajský svaz?

Řekl bych, že peníze na provoz v tuto chvíli máme a jsme soběstační. Stále se s některými věcmi seznamujeme. Vidíme, kolik peněz získáváme například z pokut. Sestavujeme rozpočet. Nedokážu říct, zda se máme dobře nebo špatně. Dá se v pohodě přežít. Kluby se nemusí bát, že bychom peníze rozhazovali. Musíme hospodařit s rozvahou, protože je situace stále nejistá. V tuto chvíli ještě kraje ani okresy nevědí, kolik peněz z FAČR dostanou. Musíme makat na tom, abychom získali peníze navíc ze soukromého sektoru, což je v dnešní době těžší. Musím ještě vyzdvihnout spolupráci s naší účetní Evou Vysušilovou. S ní je všechno snazší.

Jak vidíte ideální rok 2022 pro SKFS? Jaký posun by měl nastat?

Prvně bych hlavně chtěl, aby se fotbal hrál a nebyl ovlivněn covidem. V létě jsem věřil, že se podzim dohraje, což se podařilo. Nyní věřím, že se dohraje i jaro. Omikron bude, myslím si, velká rychlá bouře, která prolétne republikou během ledna a února. To je jedna věc. V SKFS si přeji, abychom byli stabilizovaní. Zejména po personální stránce. Chtěl bych stabilizaci i po ekonomické stránce, což si myslím, že není nesplnitelné. Rád bych, aby se nám podařilo získat co nejvíce peněz nejen z FAČR, ale i ze soukromého sektoru. Abychom mohli peníze smysluplně rozdělovat na projekty rozvoje krajského fotbalu. Cílem je rozvíjet fotbal.

Michal Pavlík

Středočeský GTM Milan Kormaník oceněn jako nejlepší...

Na jubilejním 20. FORTUNA Galavečeru Našeho fotbalu měl v neděli svou stopu i Středočeský krajský fotbalový svaz. Jeho Grassroots trenér mládeže ...

11.01.2022
OKRESNÍ PŮLMISTŘI: Béčko Velimi vede nedohranou podzimní...

Zajímavě vyrovnanou tabulku má po neúplném podzimu okresní přebor Kolínska. Tu vede Velim B o skóre před Libodřicemi, jenže Jestřabí Lhota a ...

28.12.2021
OKRESNÍ PŮLMISTŘI: Berounsku vládnou Neumětely. Jejich...

V dalším díle seriálu, v němž představujeme nejlepšími týmy okresních přeborů po podzimní části letošní sezony, se zaměříme na Berounsko, kde ...

21.12.2021