Úvodní strana Aktuality GTM Roman Myška: Někdy děti nechtějí z tréninku ani odejít

GTM Roman Myška: Někdy děti nechtějí z tréninku ani odejít

V našem dalším seriálu, kterým chceme vyplnit přestávku v polovině sezony, vám představíme postupně všechny středočeské Grassroots trenéry mládeže. Jejich činnost může využít zdarma jakýkoliv klub na okrese. Začínáme Romanem Myškou, jehož působnost je na okrese Nymburk.

Romane, jak dlouho už jste GTM trenérem a proč jste se rozhodl pro tuto práci?

GTM trenérem jsem od začátku tohoto projektu, tedy od srpna 2018. Důvodů proč jsem se rozhodl pro tuto práci bylo několik. Třeba být součástí vzdělávacího systému trenérů, čerpat zkušenosti od trenérů jako jsou například Tonda Barák, Milan Kormaník, Tonda Plachý a další. Také možnost se dále vzdělávat v rámci seminářů Trenérsko-metodického úseku FAČR, protože fotbal, a zejména tréninkové metody, se stále zdokonalují. Vzhledem k tomu, že mládež trénuji již přes 25 let, tak i možnost předávat zkušenosti začínajícím trenérům, inspirovat je v jejich práci s mládeží. Těch důvodů je určitě ještě víc.

Co byste řekl, že je na vaší práci nejtěžší?

Myslím, že nejtěžší je komunikace s trenéry, alespoň s některými, a změna jejich myšlení co se týká jejich způsobů, metod a návyků v trénování mládeže. Přesvědčit trenéra o nových trendech, o tom že tak, jak se trénovalo před deseti lety, se již netrénuje, že není důležitý výsledek utkání, hlavně u přípravek a mladších žáků, ale to, jak se chovají hráči při hře, nebo to, že je nejdůležitější rozvoj mladého hráče před tím, jak skončí mužstvo v soutěži.

Které vlastnosti by měl správný GTM mít?

Odbornost, dlouholeté zkušenosti a výsledky s trénováním mládeže. Nadšení, zapálenost. Určitě by měl být komunikativní, otevřený novým trendům a ochotný sám na sobě stále pracovat a vzdělávat se.

Jakým způsobem s vámi mohou spolupracovat oddíly ve vašem okrese?

To je velice jednoduché. Kdo si požádá tam přijedu. Jsou kluby, se kterými spolupracuji dlouhodobě. S některými jsme navázali spolupráci před nedávnem a některé kluby, respektive trenéři, k tomu přistupují tak, že v podstatě neexistují. Těch je ale k mé radosti méně a méně. Jak říkám, stačí zavolat nebo napsat, domluvíme termín návštěvy a je to.

Musí se GTM neustále fotbalově vzdělávat? Případně jaké trendy sledujete?

Tak to každopádně. Nelze zůstat u toho, co jste se jako trenér učil například před deseti lety. Sleduji zejména nové trendy a principy v tréninkovém procesu mládeže. Snažím se vzdělávám se v rámci seminářů TMÚ FAČR. Také v rámci seminářů UČFT, studuji odbornou literaturu a výhledově také zajímám o studium vyšší trenérské licence.

Jak se vám daří zvládat mnohdy nezkrotné děti?

Vzhledem k mojí dlouholeté praxi a zkušenostem dobře. Záleží na tom, jak děti na tréninku zaujmete, jak připravíte trénink apod. Běžně se mi stává, že děti nechtějí po tréninku odejít a chtějí ještě trénovat. Mnohdy i se slzičkami v očích. To je, myslím, velmi dobrá vizitka pro trenéra.

Preferujete nějakou fotbalovou kategorii, se kterou se vám pracuje nejlépe? Máte raději přípravku nebo už dorost?

Za svoji dlouholetou trenérskou činnost jsem trénoval všechny věkové kategorie. Největší úspěch jsem slavil s mužstvem dorostu, ale nejradši trénuji přípravky a mladší žáky. Tam je nejvíce vidět zlepšení hráčů a jejich posun. Ale pochopitelně nemám problém trénovat jakoukoli kategorii.

Jak často a jak moc spolupracujete při svém zaměstnání se základními či středními školami?

V minulých letech, myslím si, hodně. Pandemie to trochu přibrzdila, ostatně jako asi většinu činností ve společnosti. V současné době je to tak třetina mojí činnosti.

Na kterém okresním hřišti je vaše zázemí? Kde se cítíte být doma?

FK Bohemia Poděbrady.

 

Roman Myška

Věk: 48
Působnost: OFS Nymburk
Hráčská kariéra: Sokol Lovčice, FK Bohemia Poděbrady, TJ Odřepsy.
Trenérská kariéra: Sokol Lovčice, SK Polaban Nymburk, FK Bohemia Poděbrady.

Galerie článku

GTM Jiří Veselý: Hlavně ať dětí ve fotbale přibývá

V našem seriálu vám představujeme postupně všechny středočeské Grassroots trenéry mládeže. Jejich činnost může využít zdarma jakýkoliv klub na ...

28.03.2022
GTM Jakub Kowolowski: Každá kategorie má své kouzlo

V našem seriálu vám představujeme postupně všechny středočeské Grassroots trenéry mládeže. Jejich činnost může využít zdarma jakýkoliv klub na ...

22.03.2022
GTM Martin Zeman: Fotbal mám v srdci už doživotně

V našem dalším seriálu, kterým chceme vyplnit přestávku v polovině sezony, vám představujeme postupně všechny středočeské Grassroots trenéry ...

07.03.2022
Další novinky