Úvodní strana Aktuality Tomáš Turek před začátkem sezony: Nejtěžší období pro sekretáře svazu

Tomáš Turek před začátkem sezony: Nejtěžší období pro sekretáře svazu

Sekretář SKFS Tomáš Turek nastoupil do funkce 1. dubna 2022 a nyní prošel pekelnou zkouškou. Ukončení starého a rozlosování nového ročníku fotbalových soutěží ve Středočeském kraji.

Tomáši, poprvé v roli sekretáře máte za sebou přípravu Aktivu klubů SKFS. Jak náročné bylo rozlosování soutěží s ohledem na velké množství sestupů?

U rozlosování jsem byl opravdu prvně. Nějakou představu jsem měl. Nějakou dobu jsem pracoval pro klub a díky tomu jsem si vytvořil představu, jak taková věc probíhá. Bylo to opravdu náročné. Nejdříve se musely vytvořit skupiny. Hodně do toho zasáhly sestupy z vyšších soutěží a následné doplňování od nás. Tři nebo čtyři dny jsme sestavovali skupiny tak, aby byly zeměpisně a geograficky v pořádku. Když jsme tohle udělali, tak jsme se po volném víkendu vrhli na losovací čísla podle toho, jak si je kluby dávaly do přihlášek.

Jak vlastně vznikají losovací čísla? Říká se losovací aktiv, ale de facto se nic nelosuje.

Každý klub má několik svých družstev dospělých nebo mládeže. Každý klubový sekretář musí tato mužstva poskládat na své stadiony a hřiště, které má k dispozici. V podstatě sekretáři podle Bergerových tabulek vyberou číslo pro A tým a řeknou si, že pokud bude hrát áčko doma, musí hrát třeba dorost zároveň venku. Takhle si kluby určí své požadavky. My se v nich pak přehrabujeme a skládáme je dohromady. Není to nic lehkého.

Jak dlouho vám zabral celý proces?

Dospělé soutěže jsme dělali asi dva dny. Nejde dělat losovací čísla osm hodin v kuse. Pak se vám čísla začnou motat. Stačí zhruba čtyři hodiny. Lepší je mít chladnou hlavu a nikam nepospíchat. A pokud možno, tak uspokojit co nejvíce požadavků klubů.

Přijde mi, že mnohem náročnější je sestavit mládežnické soutěže. Je to tak?

Mládež se sestavuje v jedné lajně. Nejdříve musíme vzít mužstva, která mají svá losovací čísla už výše. Například ve druhé lize, ČFL nebo divizi. Pod LFA jsme měli Vlašim, ale v Řídící komisi Čechy máme klubů více. Nejprve jsme tedy uspokojovali týmy, jako jsou Hostouň, Králův Dvůr, Beroun a další. Vždy se přiřadí číslo dospělým a rovnou i mládežnickým týmům. Vše jde ruku v ruce.

Několik lidí se ozvalo s dotazem, proč nejsou dvouročníkové I. A třídy dorostu, které se pro příští sezonu plánovaly.

Plánovali jsme otevřít až dvě dvouročníkové I. A třídy dorostu, tedy kategorie U19 a U17. Realita byla jiná. Přihlásilo se jen osm družstev, respektive ještě méně. Tím, že z krajského přeboru spadlo více družstev, měli jsme osm týmů. Takovou soutěž bychom otevřeli. Jenže při zpětné kontrole jsme zjistili, že se dvě družstva špatně přihlásila. Další mužstva se nakonec v krajském přeboru zachránila, protože z divize nakonec sestupovalo méně Středočechů. V soutěži tedy zbyly čtyři týmy a takovou skupinu nemá cenu otevírat.

Naopak žákovské I. A třídy jsou hned dvě dvouročníkové. Čím si to vysvětlujete?

Těžko říct. Asi jde o přirozenou „úmrtnost“ ve fotbale. Čím jsou děti starší, tím se na ně kladou větší nároky jak od života, tak i od školy. Sport pak může jít stranou. Je to jeden z důvodů, proč nám fotbalisté od patnácti let ubývají.

Jaké další dotazy jste před Aktivem SKFS musel řešit? Co zástupce klubů nejvíce zajímá?

Když jsme zveřejnili vylosování, tak pár mančaftů volalo, že jsme jim přidělili jiná čísla, než chtěli. Nejde bohužel uspokojit všechny. V tomto případě postupujeme tak, že jim dáváme čísla nejbližší těm, které chtěli. U dvou klubů jsme se dokonce překoukli oproti přihlášce. Věřím ale, že jsme to vyřešili. Samozřejmě jsme jim vyhověli. Čísla jsme měnili s týmy, které u nás nemají žádnou mládež. Tak to bohužel je.

Další dotazy přijdou s finalizací Rozpisu soutěží 2022/2023?

Ano. Na aktivu jsme řešili mimo jiné natáčení zápasů na video, soupisky nebo sdružené týmy.

Sdružené týmy v krajském přeboru dorostu byly také tématem na sociálních sítích. Někteří se divili, že jsou ještě v ročníku 2022/2023 povolené.

My jsme chtěli sdružené týmy v krajském přeboru dorostu i žáků zrušit, ale neměli jsme bohužel oporu v Rozpisu soutěží z loňského roku. Tam je napsané černé na bílém, že sdružené týmy budou i v sezoně 2022/2023. Pro soutěžní ročník 2023/2024 chceme sdružené týmy zrušit, protože si myslíme, že krajské přebory by měly být výkladní skříní mládeže v našem kraji. Tam by měla být samostatná mužstva.

Je tohle nejtěžší období pro sekretáře tak velkého svazu?

Nastoupil jsem prvního dubna. Mám za sebou sto dní hájení. Jednoznačně jde o nejtěžší období. Ukončení sezony, zpracování konečných tabulek, rozřazování do nových soutěží a přidělování losovacích čísel je neskutečně náročné a složité. Nechcete to nikomu zkazit. Chcete všechny uspokojit, ale ne vždy to vyjde.

Co vás čeká po Aktivu?

V sobotu a neděli si chci od fotbalu odpočinout. Asi vypnu telefon a zapnu ho až v pondělí. Během dvou dnů chci vše naházet do systému IS, aby se rozlosování propsalo na web i do aplikace Náš fotbal. Kluby budou mít možnost kontroly, upozornit mě na případné chyby a ve středu máme v plánu si sednout k Rozpisu soutěží, který má STK v čele s Danem Deverou z devadesáti procent hotový. Je potřeba dokument projít, aby tam nebyly gramatické či fotbalové chyby. Je to dokument, podle kterého se řídí soutěž. Musí být stoprocentně správně.

Komu byste chtěl poděkovat za pomoc v tomto období?

Sám to samozřejmě nedělám, ani bych to sám nezvládl. Chtěl bych poděkovat chlapům z STK, kteří s tím se mnou strávili mraky času. Určitě chci vyjmenovat Jardu Krause, který má Bergerovy tabulky v malíku. Pak nám pomohl člověk s letitými zkušenostmi, který ale v STK není, a to je Fanda Gregar. Dal tomu myšlenku. Ví, jak se to má dělat.

Nejhorší možná penaltová prohra, mrzelo Kormaníka. Hráčům...

Zklamání. Přesně to bylo vidět v obličeji trenéra středočeské reprezentace Milana Kormaník po středečním finále UEFA Regions Cupu v Humpolci. Jeho...

28.07.2022
Antonín Barák se loučí se SKFS: Jedenáct pracovních úvazků...

Fotbalový trenér, lektor, mentor, učitel… A takhle bychom mohli pokračovat dál. To je Antonín Barák starší. V prvním roce pomohl také ve vedení ...

25.07.2022
Překvapila mě disciplinovanost hráčů, řekl prvoligový...

Osmatřicetiletý český prvoligový sudí Petr Hocek odpískal v sobotu utkání o první místo ve středočeském krajském přeboru mezi Dobrovicí a Velimí ...

18.05.2022