Úvodní strana Aktuality Pohled do Česka: ČFL ovládají středočeské týmy

Pohled do Česka: ČFL ovládají středočeské týmy

Z pohledu středních Čech se zatím vyvíjí aktuální ročník České fotbalové ligy velmi příjemně. Oběma skupinám panují malé středočeské kluby Hostouně a Velvar, mezi elitou se drží také Povltavská FA nebo Zápy. Favority sezony byly přitom jiné, a přiznejme, věhlasnější celky.

Za zády drží i Slavii

Ve skupině A se počítalo, že si o postup zahrají béčko Slavie a Domažlice. Vše nabourala parta z Hostouně, která poprvé padla až o uplynulém víkendu v Táboře. Předtím ztratila jedinou remízou s Duklou B. Hostouň čekala zlepšení, ale takové? Každopádně pod trenérem Dominikem Rodingerem a jeho asistenty Štěpánem Kučerou nebo Jiřím Jeslínkem ml. se hraje u letiště výborný fotbal.

To samé platí pro tým Povltavské FA. Stejně jako Hostouň byla zvyklá na boj o záchranu a teď se fantasticky vyhoupla na třetí příčku. Naopak třeba Králův Dvůr býval zvyklý hrát nahoře, jenže šéfové klubu pustili v létě pár opor, do toho se další včetně vůdce týmu Krause zranily a malér byl na světě. Cábelíci se z něj teď horkotěžko lížou, pořád jsou poslední.

Velvary zvládají ligu i pohár

Skupině B panují Velvary. Trenér Zdeněk Hašek sice tým v létě trochu obměnil, zprvu se koukal na záda dlouho bezchybným Zápům, navíc tam jeho parta prohrála gólem v poslední minutě. Ale pak Slovan nastartoval a utíká i favorizovanému Ústí nad Labem. Co je obdivuhodné, Velvary zvládají vyhrávat i v MOL Cupu. Vyřadili Vlašim, dokonce Pardubice a teď je čeká osmifinále s Opavou.
Druhé Zápy sice koncem podzimu ztratily trochu lesku, ale na Velvary jim pořád chybí jen dva bodíky, to je jako nic.

A zbylí Středočeši? Kolín má sice 18 bodů a je uprostřed tabulky, ale čekali tady víc, už v září vyměnil trenéra Petra Pavlíka ex-benešovský Vasil Boev. Málo bodů zatím nasbírali mladíci z béčka Mladé Boleslavi, ti se budou muset zlepšit, jestli se chtějí zachránit.

Hořovice sází na mladíky a zkušeného Mareše

V divizi na tom Středočeši už tak dobře jako v ČFL nejsou. Skupina A patří pouze trojici mužstev a Hořovice, Příbram B a Komárov se zatím srovnaly pěkně v řadě od pátého do sedmého místa.

Zajímavý je individuální počin kapitána Hořovic a Jiřího Mareše, jenž patří s osmi góly mezi nejlepší střelce soutěže, navíc jako jeden z minima zkušených borců pomáhá trenéru Ivanu Pihávkovi s výchovu mladých borců.

Velkou změnou prošel rovněž hořovický soused Komárov. Po letech tam skončil trenér Miroslav Nesnídal a nahradil ho někdejší ligový borec Marcel Mácha. Komárovští sice porazili v derby Hořovice, ale jinak se pořád drží kousek za nimi.

Kladno i Neratovice si nechaly Chomutov odskočit

Nejvíc středočeských mužstev nastupuje ve skupině B, kde bylo Kladno dokonce favorizováno na postup. Mužstvo posílené partou ze Zbuzan, tedy trenérem Františkem Douděrou a pěticí hráčů udělalo zajímavé výsledky v MOL Cupu, kde vyřadilo Králův Dvůr i Varnsdorf, přilákalo fanoušky na stadion, ale pak se mu přestalo dařit a na vedoucí Chomutov ztrácejí Kladeňáci už 9 bodů.

Jsou druzí o skóre před štikou divize B – SK Slaný. Tam si rádi některé nechtěné Kladeňáky vzali, na lavičku si pozvali mladého trenéra Jiřího Veselého a ten tým vytáhl z bojů o záchranu k úplné špičce tabulky. Ve Slaném teď panuje velká pohoda.

Těsně za dvojicí Kladno – Slaný čeká v závěsu výběr Neratovic-Byškovic. Podobně jako Kladno má ambice postoupit, přivedl skvělé borce jako Vokouna ze Štětí nebo několik fotbalistů z nedalekých Velvar, ale rovněž se nevyhnul několika zbytečným ztrátám hlavně venku.

Ambice patřit mezi nejlepší naplňoval zprvu nováček ze Hřebče. Vítěz minulého okresního přeboru však od polovina září nevyhrává a tabulkou se propadl. Na derby s Kladnem přišlo víc než tisíc diváků, to byla událost podzimu. Bod tehdy Hřebči zajistila jeho nejzářivější hvězda Jakub Podaný.

Ve druhé polovině tabulky se pohybuje zbylá středočeská trojice. Zejména u Českého Brodu se to nečekalo a stálo to místo trenéra Martina Frýdka, jehož brzy vystřídal Zdeněk Šmejkal mladší. Přesto tým pořád nehraje to, co uměl v minulosti. Kouč skončil také na lavičce Brandýsa, ale tam z jiných důvodů, Petr Hejno totiž dostal dlouhý disciplinární trest. Nahradil ho asistent Michal Voljanskij. Jinak hraje Brandýs mnohem lépe než loni.

Na posledním místě jsou Nespeky, které vzaly v létě postup z kraje a tempo soutěže nechytily. Také zde je nový trenér, nemocného Milana Knížka vyměnil Milan Bárta, a má už první výhru nad Louny, pět bodů je však hodně málo.

Benátky, to je obranná zeď

Pohled do skupiny C nabízí pětici Středočechů. Elitní jsou Benátky nad Jizerou, kde tým hraje o postup a drží druhé místo s jednobodovou ztrátou na Ústí nad Orlicí. Co je zajímavé, Benátky dostaly za třináct kol pouhé 4 góly!

Další nedávní účastníci ČFL Dobrovice, Benešov a Čáslav si vedou rozdílně. První dva se drží uprostřed tabulky, Čáslav spadla téměř na dno s pouhými sedmi bodíky. Dobře na tom nejsou ani Kosmonosy, které drtí mizerná defenziva – dostaly už 33 gólů. Stejně jako Čáslav čeká i tým sousedící s Mladu Boleslaví boj o záchranu.

Rudolf Muzika, redaktor Deníku
Foto: Matěj Kučera

Sníh Středočechům nechutnal. Jediná trefa Bory na postup...

Středočeská reprezentace se rozloučila s dalším ročníkem UEFA Regions Cupu už ve 2. kole národní kvalifikace, do které byla nasazená za účast ve ...

25.11.2023
Středočeská repre pro UEFA Regions Cup zná nominaci

Realizační tým trenéra Jana Rajnocha připravil pro středočeský výběr ještě jeden trénink před sobotním 2. kolem UEFA Regions Cupu. Do něj byli ...

23.11.2023
Středočeská stopa v národních týmech: Vitík a Vydra

Skvělý reprezentační sraz mají za sebou dva mladí fotbalisté pražské Sparty, kteří začínali s fotbalem na Berounsku. Zejména Martin Vitík na něj ...

22.11.2023
Další novinky