Úvodní strana Aktuality Rozhodcovská persona Jiří Šmejkal oslavil šedesátku

Rozhodcovská persona Jiří Šmejkal oslavil šedesátku

Hezkou kariéru má za sebou Jiří Šmejkal. A přestože v úterý 30. ledna oslavil 60. narozeniny, pořád ještě nic neukončil. Kvalitních a zkušených rozhodčích ze staré školy jako je tenhle rodák z Českého Brodu, je málo a ve středních Čechách si jich Komise rozhodčích hodně cení. Ke kulatému výroční tak v úterý za oslavencem i jeho nerozlučným kamarádem Petrem Benákem vyrazili jak předseda komise rozhodčích SKFS Petr Blažej, tak pravidlový expert svazu Karel Vyhnal.

Broďák Jiří Šmejkal kdysi začínal doma Na Kutilce, ale po vojně ho chytilo pískání. Byla druhá polovina 80. let a brzy se začal prokousávat až do divize. Sám přiznává, že tam se mu ve druhé sezoně nějaké zápasy nepovedly, a tak se vrátil do kraje. „Tam jsem dodnes a jsem za to rád. Jezdit dálky také nebylo špatné, člověk poznal zajímavá města i lidi, ale už takhle rodina dost trpěla, takže návrat do kraje byl lepší,“ říká.

Rodinu měl brzy, dvě dcery už má dospělé a obě vlastní inženýrský titul. Je na ně hrdý, ale zároveň dává hlavní zásluhu manželce, která přesto, že je každý rok sedm měsíců bez volného víkendu, tak vedle něj vydržela a je mu oporou.

Na hřištích prožil pohodové zápasy, ale samozřejmě i ty, které sklouzly někam, kam neměly. Aktéry se pak pokoušel zklidnit i díky vrozenému smyslu pro humor. Hlášky typu: „Prohrát není hanba“, nebo „Vem to ďas, za týden se hraje zas“ pomalu zlidověly… „Nejlepší pocit je, když se hraje zápas jako břitva a vy ho ukočírujete. Pak vidíte, že jsou všichni spokojení a to mám rád,“ říká arbitr, který už tři roky neudělil žádnou červenou kartu.

Hráči ho neurážejí, činovníci také ne a jak sám říká, jasné fauly v ložených šancích, po nichž musí následovat vyloučení, se mu vyhýbají. „To je i o štěstí,“ má jasno.
Pískat bude do té doby, co mu zdraví umožní. Zatím je v kondici a zvládne i několik zápasů za víkend, byť to pak už pořádně jeho tělo cítí. „Zvlášť když se musím starat i o pozemek po rodičích, kde trochu sedlačím, a také doma s manželkou o zahrádku,“ vypráví Jiří Šmejkal.

A povídání uzavírá poctou těm, s nimiž přichází týden co týden do styku: obyčejným fotbalovým funkcionářům. „Těch si vážím, protože až ti nebudou, fotbal na vesnicích zanikne a my budeme chodit pískat pod balkon nebo do lesa,“ uzavřel Jiří Šmejkal.

Rudolf Muzika, redaktor Deníku
Foto: Jiří Šmejkal (pravo) s kamarádem Petrem Benákem.

Pohled z druhé strany. Komise rozhodčích i sám sudí...

Trenér Plaňan Petr Šafránek, který mimochodem trénuje tým bez požadované licence, se dost za hranou vyjádřil k rozhodčímu Milošovi Stejskalovi po ...

09.04.2024
Josef Váňa: Budu navazovat na dobrou práci Ondry Knoblocha

V minulém týdnu jsme informovali o přerušení funkce v Komisi rozhodčích SKFS Ondřeje Knoblocha ze zdravotních důvodů. Jeho agendu přebírá delegát ...

07.03.2024
Středočech Pechanec zvládl derby na jedničku. „Jsem rád, že...

V nedělním ligovém derby pražských „S“ branka nepadla. Chvála se snesla na sudího Ondřeje Pechance. Středočecha. Sedmatřicetiletý sekretář SK ...

07.03.2024
Další novinky