Úvodní strana Aktuality Vigvam hostil další seminář rozhodčích. Výborné přednášky i splněné testy

Vigvam hostil další seminář rozhodčích. Výborné přednášky i splněné testy

Tradiční předsezonní seminář delegátů a rozhodčích Středočeského krajského fotbalového svazu se uskutečnil od pátku do neděle v resortu Vigvam v Němčicích u Kolína. Byl plný kvalitních přednášek, instruktážních videí a samozřejmě se také testovalo. Což zvládli všichni zúčastnění.

Ve Vigvamu se sešli v pátek nejprve delegáti krajských soutěží, v sobotu a neděli pak dvě poloviny rozhodčích. Celkem jich dorazilo 114 a ti, kdož z různých důvodů přijet nemohli, musí absolvovat seminář náhradní, bez něj v „kraji“ pískat nemohou.

Na programu bylo hned několik zajímavých přednášek. Na téma Taktika řízení zápasů hovořili šéf komise rozhodčích SKFS Petr Blažej a jeho zástupce Josef Váňa, právě oni mají za sebou v kariéře hodně těžkých zápasů včetně těch v I. lize.

Naopak nováčkem nejvyšších soutěží se letos stal další člen komise rozhodčích David Zoufalý. Ten vedl spolu s delegátem I. ligy Ladislavem Krulišem přednášku na téma Spolupráce rozhodčích na hrací ploše.

Pravidlový expert svazu Karel Vyhnal nejen mluvil o důležitých změnách v pravidlech, ale zároveň hodnotil testy, kterými všichni arbitři museli ve Vigvamu projít. Až na dva všichni testy udělali a zmíněné duo nakonec zvládlo stoprocentně opravný test. „V tomhle jsme velcí maximalisté, rozhodčí musí být teoreticky perfektně připraveni a bez výjimky,“ říká předseda komise rozhodčích Petr Blažej.

Adam Kindl pro změnu hovořil na téma Předzápasové přípravy rozhodčích a Martin Cílek jako šéf obsazovacího úseku SKFS právě na téma obsazování a systému omluv rozhodčích, který řídí společně s Davidem Zoufalým.

K rozhodčím promluvil také sekretář SKFS Tomáš Turek, který navázal sportovně-technickými věcmi, zejména pak s novinkou, kdy všechny zápasy nejen krajského přeboru, ale už i všech I. A tříd budou natáčeny kamerou VEO, kterou svaz všem účastníkům soutěží zakoupil. „Je to velká investice, ale výkonnému výboru za ni moc děkuji a jsem na náš svaz hrdý, že to udělal. Protože fotbal to posune zase o velký kus dál,“ je přesvědčen Petr Blažej.

Mluvil však také o všech I. B třídách, které čeká horké jaro. Sestupovat totiž může z pěti skupin kolem třicítky mužstev. „Museli jsme na to rozhodčí upozornit, bude to pro ně hodně náročné. Nicméně vím, jak zvládli před dvěma lety situaci, kdy z krajského přeboru padalo osm klubů, takže jim věřím, že to zvládnou i teď,“ říká Petr Blažej.

A jaký je na seminář rozhodčích pohled zvenčí? Sekretář SKFS Tomáš Turek byl jeho kvalitou nadšený. „Byl to můj čtvrtý seminář od chvíle, kdy jsem se stal sekretářem svazu, a musím říci, že z toho, jak chlapi všechno připravili a na jaké úrovni, z toho si lidově řečeno sedám na zadní část těla. Kvalita přednášek je vážně vysoká, kluci ji mají doplněnou o instruktážní videa, zejména trojice Petr Blažej, Karel Vyhnal a Ladislav Kruliš jsou pravidlově na výši. Za mne prostě parádní práce,“ hodnotil Tomáš Turek.

Doplnil, že na seminář by se možná mohli přijet podívat i členové jednotlivých klubů, mnohým by to poskytlo nový pohled na práci rozhodčích.

| Video ohlas místopředsedy SKFS Tomáše Nováka

| Video ohlas člena VV SKFS Pavla Šmejkala

Rudolf Muzika, redaktor Deníku

Galerie článku

Pohled z druhé strany. Komise rozhodčích i sám sudí...

Trenér Plaňan Petr Šafránek, který mimochodem trénuje tým bez požadované licence, se dost za hranou vyjádřil k rozhodčímu Milošovi Stejskalovi po ...

09.04.2024
Josef Váňa: Budu navazovat na dobrou práci Ondry Knoblocha

V minulém týdnu jsme informovali o přerušení funkce v Komisi rozhodčích SKFS Ondřeje Knoblocha ze zdravotních důvodů. Jeho agendu přebírá delegát ...

07.03.2024
Středočech Pechanec zvládl derby na jedničku. „Jsem rád, že...

V nedělním ligovém derby pražských „S“ branka nepadla. Chvála se snesla na sudího Ondřeje Pechance. Středočecha. Sedmatřicetiletý sekretář SK ...

07.03.2024
Další novinky