Úvodní strana Aktuality Novinka na semináři rozhodčích: jak na první pomoc?

Novinka na semináři rozhodčích: jak na první pomoc?

Náhlé zdravotní indispozice potkaly při fotbalových zápasech už řadu lidí. Loni na podzim ve středních Čechách hned dvakrát po sobě. Obě nepříjemnosti naštěstí díky duchapřítomnosti zasáhnuvších pomocníků dopadly dobře a hodně tehdy pomohli také rozhodčí. Aby všichni znali základy první pomoci, k tomu se pokusil přispět na předsezonním semináři rozhodčích SKFS jeden jejich kolega – budoucí záchranář Jan Zíka.

Od šéfa komise rozhodčích Petra Blažeje to byl dobrý nápad oslovit k přednášce právě Jana Zíku. Mladý kladenský rozhodčí má před státnicemi na Fakultě biomedicínského inženýrství ČVUT v Kladně – obor záchranář. Spolu s kolegyní Terezou Kuklovou si připravili na oba víkendové dny semináře rozhodčích v němčickém Vigvamu zajímavou přednášku, aby arbitři ve chvíli, kdy se stane na hřišti událost ohrožující vážně zdraví nebo dokonce život aktérů zápasu, uměli zasáhnout a pomoci.

Zíka s Kuklovou vybrali sedm zdravotních problémů, které mohou při fotbalových zápasech nastat nejčastěji. Jsou to zlomeniny, poranění hlavy a páteře, krvácení a dušení, anafylaxe (prudká alergická reakce), hypoglykemie (pokles hladiny cukru), bezvědomí a zástava oběhu.

„S kolegyní jsme si připravili prezentaci, pomocí které jsme každý ze zmíněných zdravotních problémů pojmenovali, popsali jeho příznaky i zásady první pomoci. Vše jsme doplnili praktickými ukázkami přímo na místě,“ popsal Jan Zíka přednášku, která všechny rozhodčí zaujala.

Už proto, že fotbalová populace v českých zemích stárne, padesátiletí hráči nejsou dnes žádnou výjimkou, je nutné, aby rozhodčí ovládali zásady první pomoci co nejlépe. Někdy rozhodují minuty nebo sekundy, a rychlost reakce či schopnost racionálně uvažovat a konat, jsou pak nejcennějšími atributy.

Jan Zíka byl rád, že jeho kolegy přednáška nejen zaujala, ale po jejím skončení s ním o první pomoci a svých zkušenostech diskutovali. „My jsme při přednášce dokonce využili jednoho kolegu z Boleslavska, kterému se přihodila hypoglykemie. To se nemusí stát jen na zápase, ale i před ním, třeba při společné cestě rozhodčích autem. Pak je dobré vědět, co je potřeba zařídit,“ popsal Zíka jednu z rozhodcovských zkušeností, kterých však bylo i víc. „Hlavně to všichni kolegové vzali opravdu profesionálně. Bylo vidět, že tomu tématu přikládají velkou důležitost, skutečně se to může přihodit při kterémkoliv zápase,“ dodal Jan Zíka, jenž podobnou přednášku připraví také kolegům ve svém mateřském OFS Kladno.

Rudolf Muzika, redaktor Deníku

Pohled z druhé strany. Komise rozhodčích i sám sudí...

Trenér Plaňan Petr Šafránek, který mimochodem trénuje tým bez požadované licence, se dost za hranou vyjádřil k rozhodčímu Milošovi Stejskalovi po ...

09.04.2024
Josef Váňa: Budu navazovat na dobrou práci Ondry Knoblocha

V minulém týdnu jsme informovali o přerušení funkce v Komisi rozhodčích SKFS Ondřeje Knoblocha ze zdravotních důvodů. Jeho agendu přebírá delegát ...

07.03.2024
Středočech Pechanec zvládl derby na jedničku. „Jsem rád, že...

V nedělním ligovém derby pražských „S“ branka nepadla. Chvála se snesla na sudího Ondřeje Pechance. Středočecha. Sedmatřicetiletý sekretář SK ...

07.03.2024
Další novinky