Úvodní strana Aktuality Středočech David Zoufalý odmával na jaře své první utkání FORTUNA:LIGY

Středočech David Zoufalý odmával na jaře své první utkání FORTUNA:LIGY

Malešovský sudí David Zoufalý ve svých 27 letech nakoukl do profesionálních ligových soutěží na pozici asistenta rozhodčího. V právě skončené sezoně odmával deset druholigových a jeden prvoligový zápas.

Učitel z Kutnohorska začal pískat středočeské krajské soutěže v roce 2016. Po čtyřech letech zamířil o patro výš. V divizi a ČFL působil až do podzimu 2023, kdy si poprvé vyzkoušel druhou nejvyšší soutěž. V zimě pak napevno přestoupil do „ligy“.

Davide, skončila sezona 2023/2024 a váš první půl rok v ligových soutěžích. Spadl vám kámen ze srdce?

Rozdíl mezi ČFL a druhou ligou je velký hlavně v rychlosti, v uvažování hráčů i fotbalové úrovni. Měl jsem z počátku obavy, abych jim stačil, aby moje výkonnost byla na požadované úrovni. Z tohoto hlediska mi spadl velký kámen ze srdce. Chtěl jsem si ověřit, že do ligových soutěží patřím. Samozřejmě ze začátku jsem byl hodně nervózní a postupně nervozita moc neupadala. Pořád totiž v těch zápasech druhé ligy o něco šlo. Dostával jsem zápasy, kde se hrálo o sestup nebo o postup. V Brně nebo na Dukle. Tam už šlo o hodně.

Jak se udržujete ve formě? Teď mám na mysli hlavně rychlostní kondici.

Chodím běhat a na atletické tréninky, které konzultuji buď s trenéry, nebo máme přímo jako rozhodčí atletickou trenérku, se kterou můžeme různé věci řešit, případně po nás chce plnit tréninkový plán. Musím říct, že mi pomáhají i tréninky s malešovskými fotbalisty, kde se dělají různá rychlostní cvičení.

Kolik jste odmával zápasů v druhé nejvyšší soutěži?

S podzimní částí, kdy jsem byl jedno utkání na zkoušku, celkem deset utkání.

Na úplný závěr jste také odmával utkání FORTUNA:LIGY mezi Bohemians a Pardubicemi ve skupině o záchranu. Čekal jste, že dostanete šanci v nejvyšší soutěži hned ve své první sezoně?

Nečekal jsem to vůbec. Mile mě to překvapilo a komisi jsem vděčný za tuto příležitost. Moc si jí vážím.

Cítil jste zase nějaký výrazný mezi skok v porovnání první a druhé ligy?

Určitě byl a celkem výrazný. Zápas se hrál ve skupině o udržení, ale oba týmy už byly zachráněny. Nicméně hrály v plných sestavách a přišlo hodně lidí, což byl pro domácí hnací motor. Nikdo nic nevypustil, navíc se loučil trenér Pardubic. Hráči se mu chtěli odvděčit. Rozdíl mezi soutěžemi byl přiměřený, jako skok mezi ČFL a druhou ligou. První liga je zase o ten stupeň výše.

V Ďolíčku jste měl v zádech VAR. Je to pro rozhodčího na lajně ulehčením? V případě chyby vás VAR může opravit.

Pro mě to mělo dvě strany mince. Poprvé jsem se setkal s tím, že se situace musí dohrávat. V ostatních soutěžích je musíte hned vyhodnotit a sám rozhodnout. Nyní se situace nechá dohrát a následně rozhodčí vyjádří svůj názor, zda se jednalo o ofsajd nebo ne. To pro mě byl nezvyk. Měl jsem obavy, abych akci zbytečně nepřerušil. Zároveň je trochu jistota, že kdybych nedej Bože udělal nějakou chybu, tak ten VAR tam prostě je.

Co je nejdůležitější vlastností pomezního rozhodčího, kromě samozřejmě rychlosti?

Klíčové je, aby se dokázal naladit na hlavního rozhodčího, aby spolu tvořili tým a aby dokázal předat správnou informaci. Měl by svým pohledem vykrývat to, co hlavní rozhodčí nevidí.

Proč u vás vyhrál ligový praporek, a ne ligová píšťalka?

Těch aspektů je u mě víc. Ať už je to povaha nebo postava. Vůbec toho nelituji. Když vidím povahu hlavních rozhodčích, tak to jsou lídři. Je jich všude plno. Já takový úplně nejsem.

V sedmadvaceti máváte ligu. Jaké další cíle máte? Co třeba do Evropy?

Samozřejmě mé sny se postupně posouvají. Cílem je, abych co nejdéle působil v naší nejvyšší soutěži. Abych podával co nejstabilnější výkony. Kdyby byla možnost, tak bych hrozně rád pískal evropské zápasy, ale tam vede ještě dlouhá a složitá cesta. Musím se zdokonalovat v angličtině a tvrdě makat.

Finále Poháru SKFS odřídí zkušený rozhodčí Petr Poklop z...

Ve svých padesáti letech se kutnohorský rozhodčí Petr Poklop dočkal vrcholného zápasu kariéry. Komisí rozhodčích byl delegován na finále DEMI ...

23.05.2024
Disciplinární komise bude řešit inzultaci rozhodčího v I. B...

Boje v B třídách vrcholí, a protože z nich sestoupí 21 klubů, leckde se kupí nervozita. Ve skupině C došlo o uplynulém víkendu dokonce podle ...

15.05.2024
VIDEO: Rozhodčí absolvovali fyzické testy

Fotbaloví rozhodčí Středočeského krajského fotbalového svazu absolvovali 1. a 8. května 2024 tradiční fyzické testy. V reportáži uvidíte, jak jim ...

09.05.2024
Další novinky