Hezkých 24 tisíc korun vybrali členové nově založeného klubu 6 – 12 z Kladenska na pomoc dvěma týmům z Kutnohorska, které nedávno zasáhla ničivá povodeň. Od klubu čtvrté třídy je to fantastický počin, ve který členové ani nedoufali. Nyní vytváří podmínky pro pomoc zasaženým klubům Fotbalová asociace České republiky, která založila transparentní účet a pomůže i svými prostředky, a pomocí z UEFA.
Ale ještě zpět do Velkého Přítočna, kam by na derby dvou nových klubů 6-12 a Unhoště asi nepřišlo za normálních okolností tři stovky diváků. Ale klub vymyslel program pro děti, dobře akci prezentoval, ozval zajímavé osobnosti sportu jako volejbalistu Tomáše Hýského, fotbalistu Jiřího Jeslínka či hlavního arbitra zápasu Petra Blažeje - šéfa rozhodčích krajského SKFS. A tak je konečná částka mířící na účet klubů Star Tupadly a AFK Bratčice tak vysoká. „Čekal jsem maximálně deseti tisíc, tohle přesahuje všechny moje sny,“ byl nadšený jeden z vůdců nového týmu 6-12 Josef Krejsa.
Dodal, že oběma postiženým klubům pošle po dvanácti tisících, což pěkně zapadá do názvu klubu.
Ten založili kamarádi z kladenského gymnázia, kteří se kdysi sešli na veřejném běhu, a když byli dotázáni, kolik jich je, odpověděl jeden z nich: šest až dvanáct… Odsud tedy netradiční název klubu, který se sdružil s béčkem Velkého Přítočna a na jeho hřišti hraje domácí zápasy.
Ten poslední byl tak povedený, že na něj aktéři určitě nezapomenou, byť domácí nedali penaltu a Unhošti podlehli 1:3.
A jak je to s účkem vytvořeným FAČR? Ta tímto krokem opětovně vyjadřuje solidaritu se všemi, jejichž osobní i sportovní život byl výrazně ovlivněn nedávnou přírodní katastrofou.
Asociace je podle svého čerstvého vyjádření v úzkém kontaktu se všemi okresními a krajskými fotbalovými svazy a sumarizuje škody, aby na základě průkazných podkladů mohla připravit podporu při obnově poškozených sportovišť a fotbalové infrastruktury.
Zájemci z řad členů FAČR, klubů, okresních i krajských fotbalových svazů, komerčních partnerů, jiných subjektů, ale i fanoušků a fotbalové i nefotbalové veřejnosti mohou přispívat na účet vedený u České spořitelny 12720072/0800.
O následném rozdělení prostředků rozhodne Výkonný výbor FAČR v závislosti na dokumentaci od poškozených klubů.
K vybraným penězům přibydou prostředky z UEFA, která během zasedání Výkonného výboru UEFA v Praze přislíbila finanční podporu.
„Nechceme v žádném případě nechat naše postižené kluby bez pomoci. Zaplavená fotbalová hřiště, kabiny a další zázemí bolestně ovlivňují život klubů a komplikují soutěže včetně mládeže. Kromě pomoci, kterou jsme vyjednali s UEFA, podporujeme zapojení NSA do vládní pracovní skupiny pro řešení následků škod a věříme, že i ta podpoří obnovu sportovní infrastruktury. Vedle toho právě zřízením tohoto transparentního účtu spoléháme na solidaritu nejen fotbalové rodiny, neboť tento postup se velmi osvědčil již při několika předchozích povodních během posledních dvou desetiletí,“ zdůraznil předseda FAČR Petr Fousek.
FAČR také v koordinaci s Českou unií sportu úzce spolupracuje také s Národní sportovní agenturou, která po povodních zveřejnila výzvu k nahlášení škod prostřednictvím speciálního formuláře. NSA posunula termín pro nahlašování změn z konce září až do 7. října.
Rudolf Muzika, redaktor Deníku
foto: Vladislav Lukáš
Už po třicáté první ocenila Fotbalová asociace České repubkliky 44 osobnosti, které se zasloužily o rozvoj českého fotbalu. Ve středu 9. října ...
Středočeský kraj je rozlehlý, ale fotbalovým klubům ze západní části není jedno, co se přihodilo na opačné straně. Nový tým IV. třídy Kladenska ...
Ještě minimálně jeden víkend bude pro fotbalová hřiště zejména na Nymbursku kritický. Pod vodou je pořád hřiště Slovanu Poděbrady, a tak je ...